Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Śluza Gross Allendorf(Aleksandrówka)
Powiat obwód kalingradzki, współrzędne 54°47'32" N, 21°29'44" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Śluza  Gross Allendorf/Aleksandrówka – znajduje się ok. 8,14km od ujścia Kanału Mazurskiego do rzeki Łyny. Śluza komorowa żelbetowa o długości komory 45,5m i szerokości 7,8m. Spad 12,00m. Głowa dolna zabudowana w formie betonowego ożebrowania i oszklona. Przy głowie dolnej most stanowiący integralną jej część (konstrukcja mostu betonowa, nawierzchnia drewniana). W głowie dolnej zasuwa stalowa, opuszczana (obecnie częściowo wycięta).

Na głowie górnej wrota stalowe, klapowe. Komora śluzy z dylatacjami. Jeden zbiornik oszczędnościowy po prawej stronie śluzy (patrząc w górę kanału).

W prawo od zbiornika oszczędnościowego posadowiony był budynek służbowy dla operatora śluzy.Zabudowania nie zachowały się, pozostały nieliczne resztki gruzu po fundamentach . Śluza budowana była w latach 1935 – 1942 i wykończona została w 100%. Obecnie zdewastowana, niesprawna.
 

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: