Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Cmentarz wojenny w Kętrzynie
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°08'17" N, 21°35'30" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Nekropolia wojenna z okresu I wojny światowej w Kętrzynie stanowi przykład cmentarza usytuowanego przy lazarecie, który położony jest na terenie miasta przy ulicy Kasztanowej, na wzgórzu Luizy. Ma kształt regularnego wieloboku i podzielony jest alejami na cztery kwatery. Każda kwatera obsadzona jest żywopłotem.

Spoczywają tu szczątki żołnierzy niemieckich i rosyjskich. Na terenie założenia w pierwotnej jego formie znajdowały się mogiły ziemne ze skromnymi płytami nagrobnymi wykonanymi ze sztucznego kamienia zwanego terrazytem. W 1926 roku nastąpiła gruntowna zmiana założenia, z ascetycznej skromnej kompozycji na styl wyniosły i reprezentatywny. Mogiły ziemne zniwelowano, po czym założono trawnik. W centralnym miejscu cmentarza zbudowano kamienną rotundę na planie koła o średnicy 12m i wysokości 11m. Wewnątrz umieszczona została tablica z nazwiskami żołnierzy pochodzących z okolic Kętrzyna, poległych w czasie I wojny światowej. Wejście na cmentarz od strony południowej zaakcentowane jest dwoma pylonami, do którego prowadziła aleja obsadzona topolami. Dojście od strony zachodniej obsadzone było kasztanowcami. Aleja kasztanowa zachowała się do dzisiaj.

Po II wojnie światowej cmentarz ulegał sukcesywnej dewastacji. Kamienna rotunda rozebrana została w początkach lat pięćdziesiątych XX wieku. W latach 2004-2006 nastąpiła częściowa rewaloryzacja założenia z 1926r. Odtworzone zostały aleje dzielące cmentarz na cztery kwatery, które zostały obsadzone żywopłotem. Teren założenia wydzielony został z otoczenia nasadzeniami z grabu zwyczajnego. Fundament dawnej rotundy odtworzony został na wysokość 50cm.

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz:
 1. ~Jarekdavid
  2011-04-29 02:24:55
  "W centralnym miejscu cmentarza zbudowano kamienną rotundę" z tym się nie zgodzę ,rotunda jest na skraju cmentarza
 2. ~janusz
  2012-06-01 12:17:42
  Mieszkałem obok tego cmentarza w latach 1956 - 1969. W starym poniemieckim budynku w tym mniejszym. Pamiętam groby z pięknymi granitowymi płytami, ławeczki obok nich oraz małe żywopłoty. Ruiny rotundy znajdowały się na końcu cmentarza patrząc od wejścia.
 3. ~Janusz
  2012-06-01 12:19:17
  Jeśli ktoś tam mieszkał w pobliżu może do mnie napisać : janusz2555@op.pl