Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Diabla Góra
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°21'47" N, 21°54'02" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Diabla Góra w okolicy Srokowa. Jest to najwyższe wzniesienie na terenie powiatu kętrzyńskiego. Jej wysokość to 157m npm. Nazwa pochodzi z okresu średniowiecza kiedy to wszystkie większe wzniesienia nazywano albo Górą zamkową – jeśli na wzgórzu zbudowany był zamek, niekoniecznie murowany, albo czarcią, diablą górą. Były to zazwyczaj jakieś tajemnicze miejsca, często wykorzystywane do sprawowania pogańskich obrzędów. W XIX wieku prowadzone badania archeologiczne doprowadziły do odkrycia na tym wzgórzu 64 grobów ciałopalnych, w tym 62 groby popielnicowe, w których poza prochami znajdowały się przedmioty z żelaza i brązu stanowiące elementy wyposażenia zmarłego na ostatnią drogę. Dla mężczyzn przedmioty te stanowiły narzędzia, które towarzyszyły im w codziennym życiu, dla kobiet natomiast były to różnego rodzaju ozdoby – biżuteria.

W dniu 30 lipca 1898 roku zmarł „Żelazny Kanclerz” II Rzeszy Otto von Bismarck. W 1902 roku społeczeństwo miasteczka Drengfurt (Srokowo) i okolicznych wiosek postanowiło uczcić pamięć swojego wodza poprzez wybudowanie na Diablej Górze wieży widokowej nazwanej „Wieżą Bismarcka”. Wpłaty pieniężne, dary rzeczowe oraz materiał budowlany w postaci kamieni, żwiru dostarczali okoliczni właściciele majątków i gospodarstw. Cegły w ilości 1000 sztuk ofiarował hrabia Friedrich zu Eulenburg z Prosny. Budowę wieży prowadziła firma budowlana Martina Modrickera z Kętrzyna. Kamień węgielny położono 19 października 1901 roku a.13 września 1902roku budowę uroczyście zakończono.

Wieża była zakończona platformą widokową. Z wieży można było podziwiać wspaniałe widoki na jezioro Mamry, Rydzówkę i okoliczne miejscowości. Przez długie lata w dniu 1 kwietnia (dzień urodzin Bismarcka) odbywały się na tym wzgórzu uroczystości patriotyczne ku czci Kanclerza. Całe wzgórze urządzone było w formie założenia parkowego z alejami spacerowymi.
W czasie I wojny światowej podczas walk w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich jak i samego Drengfurtu Rosjanie po opanowaniu tego terenu w 1914 roku urządzili na Diablej Górze stanowisko artylerii. Wieża nie została jednak uszkodzona, jedynie zostały zniszczone drzwi wejściowe prawdopodobnie od wybuchu granatu.
Miasteczko i wzgórze zostały ostatecznie wyzwolone przez Niemców we wrześniu 1914 roku. W roku 1924 poniżej wieży ustawiony został pomnik przez mieszkańców miasta. Na pomniku umieszczono napis:

„8.09.1914 37 DP przepędziła z tej góry Rosjan i wyzwoliła nasze miasto.
We wdzięcznej pamięci miasto Drengfurt".

W czasie II wojny światowej na wzgórzu tym znajdowało się stanowisko posterunku obserwacyjno-meldunkowego obrony przeciwlotniczej, które wchodziło w skład systemu ochrony kwater położonych w tym rejonie, między innymi kwatery Hitlera w Gierłoży. Na wschodnim skraju wzgórza znajdują się pozostałości po tych obiektach (fundamenty).

 

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: