Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Cmentarz wojenny w Markajmach
Powiat lidzbarski, współrzędne 54°12'81" N, 20°60'80" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Jeniecki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej w Markajmach położony jest na północny wschód od granic miasta Lidzbarka Warmińskiego, w niewielkim kompleksie leśnym. Do cmentarza, począwszy od drogi Lidzbark Warmiński - Bartoszyce, kierują kamienne drogowskazy. Ostatni odcinek drogi do cmentarza obsadzony jest brzozami.

Cmentarz założony jest na planie nieregularnego czworoboku Mogiły na cmentarzu wojennym ze szczątkami żołnierzy armii rosyjskiej, rumuńskiej, francuskiej, angielskiej, belgijskiej, włoskiej, serbskiej, rozmieszczone są na wzniesieniach i obniżeniach terenu, połączone kamiennymi schodkami. Po lewej stronie alei prowadzącej od wejścia, wzdłuż cmentarza, znajduje się kamienna piramida poświęcona żołnierzom rosyjskim. W części końcowej alei wznosi się krzyż wykonany z wapienia poświęcony żołnierzom angielskim.

Pierwotnie założenie oddzielone było od reszty otoczenia wałem ziemnym i prawdopodobnie niewysokim ogrodzeniem. Główne aleje na cmentarzu wyłożone są kamieniem polnym. Założenie jest obecnie gęsto porośnięte drzewostanem, który w przeważającej części stanowi sosna  a także brzoza .

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: