Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Kwatera OKH Mamerki
Powiat węgorzewski, współrzędne 54°18'55" N, 21°65'03" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach wybudowana została w odległości 18 km na wschód od Kwatery Głównej Hitlera, w lesie pomiędzy jeziorem Mamry a linią kolejową Kętrzyn – Węgorzewo. Budowę kwatery prowadzono równolegle z budową kwatery Hitlera w Gierłoży pod przykrywką firmy Chemische Werke „Askania” (zakłady chemiczne). Kwaterę, podobnie jak kwaterę główną, budowała „Organizacja Todt”. Biuro wykonawcze znajdowało się w Rastenburgu (Kętrzynie). W początkowym etapie budowy kwatery wykorzystywano infrastrukturę techniczną do produkcji betonu i częściowo robotników zatrudnionych przy budowie Kanału Mazurskiego. Pracownicy „Organizacji Todt” skoszarowani byli w okolicach Węgielsztyna, prawdopodobnie w barakach socjalnych zbudowanych dla oddziałów RAD (Reich Arbeits Dienst) zatrudnionych do budowy Kanału Mazurskiego.

Na terenie około 250ha wybudowano ponad 200 różnego rodzaju obiektów, w tym 34 schrony żelbetonowe, dwa ciężkie schrony przeciwlotnicze. Obszar kwatery podzielony został na trzy strefy bez jakiejkolwiek granicy podziału.
Strefa I – Żródło (Quelle) – była to strefa gdzie rozmieszczone zostały obiekty kwatermistrzostwa i część obiektów Oddziału Obce Armie Zachód.
Strefa II Fryderyk (Fritz) – rozmieszczony był w niej Sztab Generalny Wojsk Lądowych III Rzeszy. Nazwa przyjęta została dla upamiętnienia Fryderyka II Hohenzollerna, króla pruskiego zwanego Wielkim.
Strefa III – Miasto Brygidy – znajdowały się w tej strefie obiekty służb pomocniczych, w których dużą część stanowiły kobiety.

Ogółem w kwaterze zamieszkiwało około 1500 osób, w tym ponad 40 generałów. Kwatera nie została wysadzona przez Niemców w 1945 roku dlatego obiekty żelbetonowe przetrwały do dzisiaj.

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz:
  1. ~Krystyna
    2014-02-25 11:10:39
    Tej wieży na zdjeciu już nie ma, a w III strefie znajduje się bardzo ciekawe muzeum, mysle,ze warto ta informacje umiescic