Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Wilczy Szaniec
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°07'98" N, 21°49'32" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Na siedzibę Kwatery Głównej OKW wybrany został obszar leśny położony nad jeziorami Mój i Siercze, pod wsią Görlitz/Gierłoż w odległości około 10km od Rastenburga/Kętrzyna. Budowę kwatery powierzono Organizacji Todt. Prace budowlane rozpoczęto zimą 1940 roku. Kwatera budowana była w trzech etapach:

  • etap pierwszy - zima 1940 - wiosna 1941, jest to okres rozbudowy bocznicy kolejowej i budowy baraków drewnianych i murowanych;
  • drugi etap – lato 1941- lato1943, jest to okres budowy żelbetowych baraków oraz schronów typu lekkiego;
  • trzeci etap budowy to okres od sierpnia 1943 roku do jesieni 1944 roku. W tym okresie na terenie kwatery zaczęły pojawiać się schrony typu ciężkiego. Budowa schronów typu ciężkiego związana była z ważnym epizodem okresu II wojny światowej, który miał miejsce w nocy z 17 na 18 sierpnia 1943 roku. W tę noc został przeprowadzony przez aliantów nalot na Peenemünde – Ośrodek Badań Wojskowych (Niemcy prowadzili tam badania nad nowym rodzajem pocisków rakietowych „V-2”).

Łącznie zostało zbudowanych około 200 obiektów o różnej wielkości i przeznaczeniu. W tej liczbie jest 7 ciężkich schronów przeciwlotniczych, kilkadziesiąt schronów lekkich żelbetowych i ceglanych przewidzianych do zabezpieczenia najważniejszych urządzeń technicznych oraz kilkadziesiąt baraków drewnianych na podmurówce betonowej, w których znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, mieszkalne i biurowe.

Teren kwatery podzielony był na trzy strefy. Strefę I stanowiły najważniejsze obiekty. W tej strefie stale przebywało (mieszkało) około 130 osób. Byli to, obok Hitlera, najwyżsi dostojnicy państwa, partii i wojska oraz osoby z bezpośredniej obsługi logistycznej tych dygnitarzy. W strefie II znajdowały się sztaby Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, administracja i obsługa kwatery. Na terenie tej strefy zamieszkiwało około 1850 oficerów, podoficerów, szeregowych i pracowników cywilnych. Strefę III stanowił obszar dworca kolejowego i terenu gdzie zlokalizowane były baraki magazynowe o mniejszym znaczeniu strategicznym. Łącznie załoga kwatery liczyła około 2100 osób.

Hitler przybył do Wilczego Szańca w dniu 24 czerwca 1941 roku. Przebywał w tym miejscu do 20 listopada 1944 roku. W międzyczasie opuszczał Kwaterę wiele razy na różne okresy czasu. Łącznie spędził w Wilczym Szańcu 830 dni.

W tym miejscu w dniu 20 lipca 1944 roku dokonany został na Hitlera nieudany zamach. Zamachowcem był płk Claus Schenk von Stauffenberg.

Kwatera w nocy z 24 na 25 stycznia 1945 roku na rozkaz feldmarszałka Keitla została wysadzona w powietrze.

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: