Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Cmentarz wojenny w Górkach
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°31'70" N, 21°35'31" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej położony jest w Gminie Barciany, 2km na północ od miejscowości Mołtajny. Usytuowany jest w rozwidleniu dróg z Mołtajn do Kurkławek (miejscowość obecnie nie istnieje) oraz z Mołtajn do Duj.

Jest to cmentarz pobitewny, śródpolny (obecnie teren porośnięty drzewostanem liściastym - samosiejki). Cmentarz założony na planie prostokąta, pierwotnie ogrodzony murem z kamienia polnego (obecnie ogrodzenie odrestaurowane z kamienia i drewnianych sztachetek). Na cmentarzu znajduje się 16 mogił żołnierzy niemieckich, którzy polegli w bitwie w dniach 9-10.09.1914 roku. Mogiły usytuowane są wzdłuż dwóch boków ogrodzenia. Na mogiłach ustawione są drewniane krzyże.

Środek cmentarza służył jako miejsce do organizowania uroczystości patriotycznych. Wejście na cmentarz wiedzie przez furtkę usytuowaną w prawym narożniku ogrodzenia, od strony południowej (od miejscowości Mołtajny). Dojście do cmentarza od drogi gruntowej z Mołtajn prowadzi aleją dębową (bardzo dobrze zachowaną).

Czas zrobił swoje, okolica oraz sam teren cmentarza porosły drzewami i krzewami. Drewniane krzyże zbutwiały. Ludzie dopełnili dzieła i rozebrali kamienne ogrodzenie. Przez okres dwóch lat (2008-2009) prowadzone były prace nad przywróceniem cmentarza do historycznego i realnego bytu. W dniu 29 września 2010 roku, po przeprowadzonych pracach rewitalizacyjnych, został ponownie przywrócony do istnienia. Otwarcie cmentarza miało charakter uroczysty. Zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne przez kapelanów ewangelickiego, prawosławnego i katolickiego duszpasterstwa Straży Granicznej, przy asyście harcerzy.

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: