Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Wopławki
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°09'02" N, 21°40'97" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Wopławki to jedna z najstarszych wsi w powiecie kętrzyńskim. Jej nazwa pochodzi od imienia pruskiego właściciela dóbr ziemskich Wopego, który będąc ważną osobą w rodzie plemiennym plemienia Bartów przyjął chrzest i otrzymał tytuły oraz prawo do założenia osady nazwanej Woplauken (Pole Wopego). Na terenie osady, zapewne na wzniesieniu, które w późniejszych wiekach nazywane było Górą Zamkową, Krzyżacy wybudowali w XIII wieku strażnicę drewniano-ziemną, która miała chronić miejscową ludność przed napadami intruzów. W 1311 roku strażnica oraz osada zostały zniszczone przez Litwinów.

Pod koniec XIV wieku wieś ponownie została lokowana na prawie chełmińskim. Dobra rycerskie otrzymał Jakusz Milewski (szlachcic pochodzenia polskiego). Przedstawiciele tego rodu w kolejnych latach zniemczali brzmienie tego nazwiska na der Milwe lub von Mülbe. Od 1745 roku do końca II wojny światowej dobra były własnością rodu Schmidtseck. W XIX wieku, na miejscu dawnych średniowiecznych budowli a następnie drewnianego dworu, zbudowany został dwór murowany z cegły. Dwór był jednokondygnacyjny z poziomem mieszkalnym w poddaszu. We wnętrzach była interesująca stolarka (schody, boazerie, sufity) oraz marmurowe kominki. Dwór otoczony był parkiem, do którego wchodziło się przez piękną bramę z płaskorzeźbą w zwieńczeniu i datą 1898.

W pobliżu dworu usytuowany jest interesujący architektonicznie dwupiętrowy, potężny spichlerz, wybudowany w stylu neogotyckim. W odległości około 1 km od zabudowań dworskich, na wzniesieniu, które w dawnych czasach było zapewne grodziskiem plemion pruskich, wzniesiona została w stylu neogotyckim kaplica grobowa rodu Schmidtseck. Obecnie pozostały ruiny tej budowli a wzgórz nazywane jest Górą Kapliczną.

Nieopodal wsi Wopławki znajduje się „Krwawa Góra”. Ta góra i jej okolice były świadkiem krwawych wydarzeń z 1311 roku. Na przedwiośniu, w czasie zapustów, pod Wopławkami doszło do bitwy, okrzykniętej bitwą stulecia, pomiędzy rycerzami Zakonu krzyżackiego dowodzonymi przez wielkiego komtura Henryka von Plötzkau, a wojami litewskimi dowodzonymi przez księcia litewskiego Witenesa. (Witenes był starszym bratem księcia Giedymina, który był z kolei dziadkiem króla Władysława Jagiełły). Jak pisał autor „Kroniki mistrzów pruskich” Marcin Maurinius, około 4000 wojów litewskich wracało z łupieskiej wyprawy na Warmię, gdzie z pogańską srogością ludzi pomordowali, kościoły złupili a nawet miasto Lidzbark spalili, prowadząc ze sobą 1200 jeńców, zatrzymali się na odpoczynek w ziemi barteńskiej.. W obozowisku pod Wopławkami książę Witenes „krześcijanom urągał, mówiąc: Gdzież jest wasz Bóg, aby was ratował, jako bogowie naszy nam pomogli?” W dniu 18 kwietnia (inni kronikarze podają datę 28 kwietnia) wielki komtur Henryk von Plötzkau z rycerzami zakonnymi napadł na wojów litewskich i po trzykrotnym przypuszczeniu szturmu na ich obozowisko rozgromił najeźdźców. Wspomniany wcześniej kronikarz tak opisuje przebieg bitwy: „tam Litwę posiekli, drugie powiesili, a ostatek w jeziorze potopili„. Nie wszyscy Litwini jednak zginęli. Książę Witenes z bitwy uszedł cało, zmarł w 1316 r., porażony piorunem. Jak podaje inny kronikarz z pola bitwy zbiec miało 1000 Litwinów a bitwa od obozu na „Krwawej Górze”, obok osady Góry, musiała się przemieszczać w kierunku jeziora Mój. W jeziorze miały być utopione przez Litwinów naczynia liturgiczne pochodzące z obrabowanych kościołów.

Była to pierwsza zwycięska bitwa dla Zakonu krzyżackiego z wojskami litewskimi.
Po zwycięstwie nad Litwinami pod Wopławkami wielki mistrz Zakonu krzyżackiego Karol z Trewiru ufundował w Toruniu klasztor benedyktynek. Klasztor nie przetrwał do naszych czasów gdyż w 1656 roku, podczas wojen ze Szwedami, został zniszczony.

W roku 1936, na pamiątkę tego wydarzenia, w 625 rocznicę bitwy, na „Krwawej Górze „ (cmentarz wiejski) ustawiony został kamień z wyrytym wizerunkiem skrzyżowanych mieczy, pod którymi widnieje data 1311. Kamień stoi tam do chwili obecnej.

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz:
  1. ~Litwin
    2011-05-28 00:06:05
    http://www.wolnatv.info.pl/index.php?plik=container.php