Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Kaplica św. Anny w Robawach
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°04'17" N, 21°15'79" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę

Wieś Robawy (koło Reszla) założona została w drugiej połowie XIVw. Lokacja nastąpiła na prawie chełmińskim, z nadania biskupa warmińskiego Jana Stryprocka, w dniu 8 sierpnia 1363r. Zasadźcą był Prus Dittenus Robabe. Lokacja ta nie była trwała bo po 26 latach (1389r.) biskupi warmińscy lokację musieli wznowić.Po ponownej lokacji osadnictwo zaczęło się rozwijać ale w czasie wojny 13 letniej (1454-1466) wieś została doszczętnie zniszczona i spalona. Przez długie lata była tu zupełna pustka. Po raz kolejny 23 marca 1514r. doszło do lokowania wsi, jako czynszowej.

W 1597r. z części wsi czynszowej wydzielony został majątek biskupi (biskupa Andrzeja Batorego) i oddany w dzierżawę polskiej szlachcie – Markuszewskim. Dzierżawcy, podobnie jak chłopi zobowiązani byli do oddawania czynszu, dziesięciny. Część tych środków przeznaczona była na utrzymanie seminarium duchownego w Braniewie.

Walenty Markuszewski, który był sołtysem wsi, po śmierci swojej żony Anny, ufundował ok. roku 1614 kapliczkę przy drodze do Św. Lipki. Około roku 1618 umieszczono w niej obraz wotywny przedstawiający Zbawiciela na krzyżu i klęczących przed nim św. Wawrzyńca ? (dr Sikorski podaje Walentego) i św. Annę. Kapliczka po kilkudziesięciu latach zawaliła się ze starości. Na jej miejscu potomkowie fundatora postawili skarbonkę żeby pielgrzymi, którzy w tym czasie już licznie wędrowali tą drogą do Św. Lipki, składali dary, wota na odbudowę kaplicy. Tak też się stało. W 1733r. rodzina Markuszewskich z darów pątników i dobrodziejów postawiła kaplicę murowaną.

Kaplica wybudowana została w stylu barokowym, na rzucie kwadratu o boku ok. 3m. Wokół kaplicy wzniesione zostało ogrodzenie. W 1766r. w kaplicy umieszczony został ołtarz wykonany przez reszelskiego rzemieślnika, snycerza Bernarda Schmidta. Dwa lata później ten sam warsztat snycerski dokonał złocenia ołtarza. Na ołtarzu umieszczona została pieta (rzeźba Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa) wykonana w 1671r., która była kopią jakiejś wcześniejszej, nie znanej piety gotyckiej. Przy ołtarzu ustawione zostały cztery świeczniki cynowe, wykonane w Królewcu.
Kaplica w takim stanie i wyposażeniu przetrwała do XXw.

Około roku 1920 w bezpośrednim otoczeniu kaplicy (po zachodniej jej stronie) postawiono pomnik poświęcony 25 mieszkańcom – żołnierzom z Robaw i okolic, poległych w czasie I wojny światowej.

W 1929r. kaplica została rozbudowana. Do istniejącej barokowej kaplicy dostawiono większą nawę od strony zachodniej w stylu neobarokowym. Dawna kaplica stała się prezbiterium tego małego kościółka. Istniejący tam pomnik pierwszowojenny wkomponowano w południową ścianę dobudowanej części kaplicy. Część zachodnią ogrodzenia kaplicy rozebrano. Dobudowana część kaplicy pokryta została dachem siodłowym. Na dachu postawiona została mała sygnaturka (dzwonniczka) a na szczycie chorągiewka z dwoma datami: 1733 i 1929 (daty budowy i rozbudowy kaplicy).

Obecnie na wyposażeniu ołtarza w kaplicy nie ma już piety i czterech świeczników. Nie ma wiedzy co stało się z tymi elementami wyposażenia (prawdopodobnie są na terenie reszelskiej parafii katolickiej). Kaplica udostępniona jest dla zwiedzających. Każdego roku w dniu 26 lipca odbywa się w niej msza odpustowa, w dniu św. Anny.

Źródło:
J. Sikorski: www.jerzysikorski.pl [on-line]. [dostęp 24 lutego 2015]
T. Walczak: relacja ustna z 25.10.2014

 

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: