Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Pałac w Łężanach
Powiat kętrzyński, współrzędne 53°96'92" N, 21°14'45" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę
Podobne
Wopławki

Posiadłość w Łężanach swoje początki datuje na okres średniowiecza i powstała jako dobra rycerskie. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniali się właściciele. W 1872r.podupadły majątek kupił Gustav Fischer. Małżeństwo Fischerów z 2 letnim synem Reinholdem zamieszkali w niewielkim dworze na skraju parku nad jeziorem Legińskim.

Gustav Fischer zmarł w1885r., w wieku 44 lat. Zarządzanie majątkiem przejęła po nim wdowa, Elle Fischer. Syn Reinhold (ur. w 1870r) po pierwszych latach nauki w szkole wiejskiej, wyjechał do Królewca gdzie ukończył Gimnazjum Wilhelma. W wieku 18 lat wstąpił do cesarskiej marynarki. W 1905 zaręczył się, a następnie poślubił Edith z rodu von Rath z Meklem koło Bonn. W 1907r. na świat przyszła córka Renate a w 1909 syn Reinhold junior.

Reinhold Fischer, będący w stopniu kontradmirała floty, w latach 1909–1911 w Łężanach wybudował dla swojej rodziny pałac. Powstała wówczas bardzo malownicza, neobarokowa budowla, założona na rzucie zbliżonym do prostokąta, z narożnym ryzalitem, werandą, wieloboczną wieżyczką i wyniosłą wieżą do zachodu. Elewacje o zróżnicowanym wystroju, dach mansardowy, wieża pokryta czworobocznym daszkiem kopułowym z wysoką latarnią. Elewacja frontowa budowli skierowana jest w stronę północną, tak by z niewielkiego wzniesienia, na którym jest usytuowany, można podziwiać panoramę jeziora Legińskiego. 

Wnętrza pałacu, na które składa się 27 pokoi, sala balowa, biblioteka (księgozbiór nie zachował się) oraz pomieszczenia gospodarcze, zachowały swój pierwotny układ, zdobią, często pochodzące z czasu jego wzniesienia przez Fischerów, elementy wykończenia czy wystroju wnętrz. Sufity ozdobione są sztukateriami, podłoga w kuchni posiada oryginalną glazurę, a na ścianach znajdują się dębowe szafy i boazerie. Zachowało się także m.in. kilka kominków marmurowych i ceramicznych. Na piętrze znajduje się łazienka wraz z całym wiekowym wyposażeniem.

Pałac posadowiony jest w centrum założenia parkowego, a od zachodu otoczony jest zabudowaniami gospodarczymi oraz wsią, od wschodu polami uprawnymi, a od południa ogrodami i zabudowaniami.
Rozległy park, który okala założenie pałacowe z pewnością pochodzi z wcześniejszego okresu niż sama budowla, o czym może świadczyć licznie tam występujący starodrzew, który datuje się na niemal dwa wieki. Samo założenie parkowe można podzielić na dwie części – bliższą pałacowi, gdzie zlokalizowane są ogrody, trawniki i alejki, oraz dalszą, która od wschodu przechodzi w las. W części dalszej znajduje się czynna kaplica, która niegdyś pełniła funkcję rodowego grobowca Fischerów i gdzie spoczywa Reinhold von Fischer-Lossainen.

W 1910r. Reinhold, wraz ze zmianą nazwiska na von Fischer-Lossainen, otrzymał tytuł szlachecki Cesarstwa Niemieckiego. Na majątku ustanowił majorat, na którego terenie o powierzchni 628 ha powstały liczne zabudowania gospodarcze, również bogato zdobione, wzniesione z charakterystycznej czerwonej cegły w stylu neogotyckim. Znajduje się wśród nich m.in. zabytkowy, zakończony schodkowym szczytem, budynek starej kuźni wraz z warsztatem i gdzie funkcjonowała m.im. cegielnia oraz młyn.
W czasie swojej służby w marynarce Fischer przebywał w Berlinie, Sankt Petersburgu i Sztokholmie. Jego rodzina mieszkała natomiast w nowo wybudowanym pałacu w Łężanach.

W 1919r., po I wojnie światowej, admirał przeszedł w stan spoczynku i powrócił na łono rodziny. Szczęście rodzinne nie trwało zbyt długo. W 1922r. zmarła, w wyniku ciężkiej choroby, małżonka Fischera. Miała 41 lat. Bardzo długo żałobą okryta była nie tylko cała rodzina, ale również cała wieś.

Dzieci, podobnie jak wcześniej ich ojciec, swoje wykształcenie zdobywały najpierw w gimnazjum w Królewcu, a następnie na uczelniach na terenie Niemiec. Renate została doktorem filozofii, a Reinhold-junior - doktorem prawa.

W 1931r. admirał po raz drugi ożenił się. Jego wybranką była o 24 lata młodsza od niego Nora Myller von Rautenfels, która pochodziła z Rygi. Reinhold Fischer zmarł w 1940r. (70 lat) i został pochowany w rodzinnym grobowcu, nieopodal pałacu. Zarządzaniem posiadłością musiała zająć się wdowa.

W styczniu 1945r., gdy na teren Prus Wschodnich wkroczyły wojska radzieckie, Nora Fischer postanowiła uciekać do Niemiec. Po pięciu dniach wędrówki w kierunku Zalewu Wiślanego, gdzie podążali wszyscy uciekinierzy, nie widząc sensu dalszego życia, w okolicy lub w samym Lidzbarku Warmińskim, popełniła samobójstwo - zastrzeliła się.

Renate von Fischer zmarła w wieku 51 lat wskutek ciężkiej choroby. Jej brat w czasie II wojny światowej pełnił funkcję konsula poza granicami Niemiec. Po wojnie zamieszkał z małżonką we Włoszech. W 1989 roku Reinhold von Fischer odwiedził po raz ostatni rodową posiadłość w Łężanach. W 1991 roku zmarł w wieku 82 lat nie pozostawiając po sobie żadnego potomka.
Po II wojnie światowej w pałacu utworzono Fundusz Wczasów Pracowniczych, a następnie w 1957 roku przekazano go łącznie z całym gospodarstwem Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Od tego czasu gospodarstwo stanowi zaplecze doświadczalne olsztyńskiej uczelni. W latach 90-tych całość była dzierżawiona przez prywatną osobę. Od 2003 roku opiekę ponownie przejęła uczelnia, która po przekształceniach stała się Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskiem w Olsztynie.

Źródło:
Tomasz Derdoń: Zespół pałacowo-parkowy w Łężanach (pol.). W: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie [on-line]. [dostęp 26 lutego 2015].
M. Jackiewicz-Garniec,M. Garniec, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn, 2001.
M. Chołdyński, Dzieje Łężan. Olsztyn 2009

 

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: