Atrakcje turystyczne Zaplanuj wycieczkę Wydarzenia Oferta turystyczna Kontakt
Zobacz, zaplanuj, zadzwoń, zamów przewodnika lub zleć przygotowanie i obsługę wycieczki po Mazurach! Telefon 511 596 717, e-mail: pomazurach@pomazurach.pl

Aktualna pogoda:
Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj obiekt do planowanej wycieczki
Zamek w Bezławkach
Powiat kętrzyński, współrzędne 54°01'64" N, 21°26'79" E
Zdjęcie satelitarne
mapa
Kliknij, aby otworzyć mapę
Tagi

W literaturze zamki krzyżackie dzieli się na kilka typów. Największe, konwentualne, będące siedzibą komtura, przynajmniej 12 braci rycerzy i 6 księży, stanowiły podstawę organizacji militarnej administracji. Nieco mniejsze zamki wójtowskie i prokuratorskie nie były siedzibami konwentów, stanowiły uzupełnienie systemu obronnego i administracyjnego. Najmniejsze to zamki stanowiące siedzibę najniższych jednostek administracyjnych w strukturze państwa zakonnego – komornictw.

Zamek w Bezławkach jest modelowym przykładem późnośredniowiecznego małego zamku, siedziby najniższego krzyżackiego administratora (komornika lub wójta). Zamek zaczęto wznosić równocześnie z założeniem wsi. W roku 1371 komtur bangijski Ulrich Fricke wystawił akt lokacyjny Bezławek.

Budowę rozpoczęto od wykarczowania lasu i splantowania terenu. Po roku 1377 wzniesiono mury głównego domu zamkowego na planie wydłużonego prostokąta o wymiarach ok. 12x25m, wysokość do linii dachu wynosi 18m, grubość murów ok. 1,8m. Fundamenty i dolne partie murów wykonano z głazów narzutowych, jedynie narożniki i otwory okienne opracowując w cegle. Górne partie budowli wykonano wyłącznie z cegły w wątku gotyckim i mieszanym. Wnętrze podzielono na 5 kondygnacji. Całość przykryto dwuspadowym dachem ze schodkowymi szczytami od wschodu i zachodu. Dziedziniec o powierzchni ok. 2200m kw. otoczony został kamiennym murem o grubości 1,5m i wysokości 3 do 5m. W roku 1402 większość prac budowlanych była zakończona.

W latach 1402 -1404 w zamku rezydował książę litewski Świdrygiełło Bolesław, Olgierdowicz, najmłodszy brat Króla Władysława Jagiełły, brat stryjeczny Wielkiego księcia litewskiego Witolda .Zbuntowany przeciwko nim, szukał wsparcia dla swoich ambitnych planó,w zdobycia tronu wielkoksiążęcego na Litwie, w Zakonie krzyżackim. Jako sojusznik Zakonu był na jego utrzymaniu i otrzymywał z kasy zakonnej olbrzymie sumy na działalność i utrzymanie w Bezławkach. Były to koszty ponoszone na remonty, konie, uzbrojenie, rozmaite świadczenia i wyprawy wojenne. Koloryt życia codziennego księcia obrazują wydatki na garderobę i wyszukane produkty spożywcze, takie jak dorsze, rodzynki, figi, migdały, ryż, pieprz, szafran oraz beczki wina krajowego i zagranicznego.

Po opuszczeniu zamku przez księcia litewskiego pełnił on nadal rolę strażnicy na ważnym szlaku wypraw zakonnych w kierunku Żmudzi i Litwy. Okres pogrunwaldzki (po 1410 roku)jego znaczenie uległo znacznej deprecjacji. Jako mały, ulokowany w puszczy zamek nie stanowił już w systemie obronnym państwa zakonnego szczególnego znaczenia. Według inwentarza z 11 listopada 1412r. zamków w komturstwie bałgijskim w zamku w Bezławkach znajdowały się zaledwie 4 kusze. Jego funkcja była już tylko typowo rezydencjonalna.

Po sekularyzacji państwa zakonnego w Prusach zamek przestał mieć jakiekolwiek znaczenie militarne. Zbiegło się to ze zniszczeniem istniejącego we wsi od czasów krzyżackich kościoła parafialnego. Pomiędzy rokiem 1525 a 1583 zamek zaczął pełnić funkcję kościoła ewangelickiego. Zlikwidowano w tedy podziały wnętrza na pierwszej kondygnacji i w przyziemiu, wykuto nowe otwory okienne i wykonano portal od strony zachodniej. Zbudowano zakrystię od strony wschodniej i wykonano nową bramę na dziedziniec/cmentarz w kurtynie wschodniej. W latach 1726 – 1730 zbudowano wieżę zachodnią (dzwonnicę).

Po II wojnie światowej obiekt przejęli katolicy. Wiązało się to z kolejną przebudową wnętrza. Usunięto boczne empory, zlikwidowano ołtarz ambonowy i wymieniono posadzki we wnętrzu kościoła.

Żródło:
Bezławki Ocalić od zapomnienia, red. A. Koperkiewicz, Gdańsk 2013
Z. Licharewa, Kętrzyn. Z dziejów miasta i powiatu. Olsztyn, 1962


 

Galeria zdjęć

Komentarze
Dodaj komentarz
Imię:
Komentarz: